RETINOL W CODZIENNEJ PIELĘGNACJI
22 listopada 2022
zabiegi-bankietowe
ZABIEGI BANKIETOWE
30 grudnia 2022

Jak odpowiednio dbać i pielęgnować wrażliwą, zaczerwienioną skórę?


Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Często wrażliwa i zaczerwieniona, a nawet swędząca, potrzebuje wzmożonej ochrony przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja, która zapewni skórze komfort, ukoi ją, wyciszy i zapobiegnie pogłębianiu się problemów.
Podpowiadamy, jak odpowiednio pielęgnować taką cerę i czego przy niej unikać.

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?


O cerze naczynkowej mówimy, gdy na skórze twarzy często występuje rumień, czyli widoczne zaczerwienienie oraz poszerzone naczynia włosowate, czyli teleangiektazje. Charakteryzuje ją duża wrażliwość i mała elastyczność naczynek krwionośnych oraz jej nadreaktywność - zaczerwienienie, swędzenie, lekki obrzęk.
Przy każdym kontakcie z bodźcami, takimi jak silne emocje, zmiana temperatury, wiatr, mróz czy wysiłek fizyczny naczynia krwionośne rozszerzają, się tworząc rumień, a czasem nawet pękają, czego efektem są pajączki. Gdy nie jest stosowana odpowiednia pielęgnacja, cerę naczynkową podrażniać może nawet woda z kranu, szczególnie gdy jest twarda. Podobnie taka cera reagować może na nieodpowiednio dobrane, zbyt silne preparaty kosmetyczne np. gruboziarniste peelingi, kosmetyki złuszczające lub zawierające alkohol czy parabeny.

Posiadanie cery naczynkowej jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie, wynikać może również z zaburzeń hormonalnych czy nieuregulowanego nadciśnienia tętniczego. Przy każdym kontakcie z różnymi bodźcami i jak silne emocje, zmiana temperatur, wiatr czy wysiłek fizyczny, naczynia krwionośne poszerzają się, tworząc widoczny rumień. Nieodpowiednia pielęgnacja, może bardzo uwrażliwiać i oraz pobudzać cerę naczynkową, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich zabiegów jak i preparatów pielęgnacyjnych.

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa przy cerze naczynkowej?


W miarę upływu lat, nieodpowiednio zadbana skóra naczyniowa może pogarszać swój stan. Organizm wraz z wiekiem produkuje coraz mniej kolagenu, a otaczające go naczynia krwionośne tracą elastyczność i są bardziej podatne na uszkodzenia. Problemy te mogą przyczynić się na przykład do rozwoju trądziku różowatego, który jest bardzo uciążliwy i trudy w leczeniu. Odpowiednia pielęgnacja wrażliwej, zaczerwienionej cery pozwala opanować reakcje skóry na czynniki zewnętrzne i zatrzymać pogłębianie się problemów.

Jak prawidłowo pielęgnować cerę naczynkową?


Istotne są przede wszystkim odpowiednio dobrane składniki aktywne dedykowane cerze naczynkowej. Przy takich problemach skórnych zależy nam na odpowiednim nawilżeniu i przywróceniu równowagi w zaburzonej barierze hydrolipidowej, oraz zmniejszaniu jej reaktywności wywołanej przez bodźce zewnętrzne. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty dostosowane do wymogów takiej cery, które nie zawierają drażniących dodatków, a w ich formule znajdziemy substancje wzmacniające naczynka oraz łagodzące, na przykład witaminy C, K i PP i wyciągi z arniki, kasztanowca, miłorzębu japońskiego czy alg. Sprawdzą się także dermo-kosmetyki, których formuły tworzone są bez podrażniających składników.

Bardzo ważne jest delikatne oczyszczanie skóry. Nie należy używać gorącej wody, wykluczyć stosowanie ziarnistych peelingów. Zdecydowanie lepiej jest sięgać po myjące olejki, delikatne mleczka czy pianki - produkty dedykowane skórze naczyniowej, które poprawiają jej mikrokrążenie. Przy demakijażu najlepiej unikać tarcia skóry wacikiem – tu doskonale sprawdzą się produkty do demakijażu na bazie olejów, które można delikatnie przemasować, pozostawić na skórze, by rozpuściły zanieczyszczenia, a po chwili spłukać i osuszyć twarz.

Ważnym składnikiem diety oraz suplementacji powinna być witamina C, ponieważ ma ona właściwości uszczelniające naczynia krwionośne.

Czego unikać przy cerze naczynkowej?


Przede wszystkim należy ograniczać ekspozycję skóry na czynniki drażniące lub odpowiednio ją przed nimi chronić. Przy wychodzeniu na słońce należy zabezpieczyć skórę wysokim filtrem SPF, zaś przy mrozie czy silnym wietrze zawsze pamiętać o kremie ochronnym. Cera naczynkowa źle reaguje na zmiany temperatur, więc w miarę możliwości lepiej ich unikać. Nie służą jej również gorące kąpiele, sesje w saunie czy w jacuzzi.

Ogromną wartość ma również odpowiednio zbilansowana dieta. Jeśli po spożyciu ostrych czy kwaśnych przypraw dostrzeżemy nadmierną reakcję skóry w postaci zaczerwienienia, a nawet obrzęku, warto ograniczyć spożycie tych produktów lub zupełnie wyeliminować je z jadłospisu. Przy skłonności do tworzenia rumienia wskazane jest również ograniczenie spożywania alkoholu.

Kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej dostępne w Klinice IDEAL:


PCA Skin Dual Action Redness Relief Serum 28 g – 640 zł
PCA Skin Anti- Rednes Serum 29,5 ml – 350 zł
PCA Skin C&E strength max 28,3 g – 460 zł

Z.O. Skin Rozatrol 50 ml – 465 zł
Z.O. Skin 10% Vitamin C Self Activating 50 ml – 500 zł

Oferta zabiegowa dedykowana cerze naczynkowej dostępna w Klinice IDEAL:

Laseroterapia Alma Dye VL – od 250 zł za pojedyncze naczynko
Terapie PRO XN – od 350 zł
Terapie PCA Skin - od 350 zł

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Na razie brak ocen. Oceń jako pierwsza/y!

umów wizytę