Laserowe zamykanie naczynek na twarzy – jak wygląda zabieg, jakie są efekty i cena?
Rozszerzone naczynka to często spotykany problem estetyczny, dotyczący szczególnie cery wrażliwej. Tak zwane pajączki występują najczęściej na skrzydełkach nosa, brodzie czy policzkach. Są mało estetyczne i sprawiają, że skóra wygląda starzej. Rozwiązaniem jest laserowe zamykanie naczynek. Ile zabiegów pozwoli zniwelować ten problem estetyczny? Jakich efektów można się spodziewać? Podpowiadamy!
spis treści
Czym są poszerzone naczynka na twarzy?
Naczynka to naczynia krwionośne położone płytko pod skórą. Występują pod wieloma postaciami. Mogą obejmować całą twarz, występować na płatkach nosa czy tworzyć sieć naczyń na samych policzkach. Problem ten dotyczy osób w każdym wieku. Najczęściej bardzo wrażliwą, cienką skórę, dodatkowo borykającą się z trądzikiem różowatym. Podłożem cery naczynkowej mogą być również uwarunkowania genetyczne, choroby układu krwionośnego, częsta ekspozycja na słońce i wiatr czy tryb życia (palenie papierosów, nadużywanie alkoholu).
Jak wygląda zabieg laserowego zamykania naczynek?
Laserowe zamykanie naczynek to zabieg, który wykonywany jest za pomocą specjalnej, nowoczesnej aparatury. W naszej klinice wykorzystujemy urządzenie renomowanej marki Alma Lasers. Urządzenie działa selektywnie, oddziałując wyłącznie na te obszary skóry, które wymagają leczenia. W ten sposób prowadzi do podgrzania krwi w rozszerzonym naczyniu, aż dojdzie do obkurczenia ich ścian i zamknięcia.
Przed zabiegiem specjalista dokładnie zapoznaje się ze stanem skóry pacjenta, a także jego stanem zdrowia. W ten sposób dobiera odpowiednie parametry urządzenia i układa plan zabiegowy.
Laserowe zamykanie naczynek – wskazania i przeciwwskazania
Zamykanie naczynek na twarzy to zabieg przeznaczony dla osób, które borykają się z nieestetycznymi pajączkami. Mowa tutaj o rozszerzonych naczyniach włosowatych uszkodzonych przez powyższe czynniki. Rozwiązanie to wspomaga również produkcję włókien elastynowych i kolagenowych. W efekcie początkowo cienka skóra staje się zagęszczona, a ściany naczyń wzmocnione. Za pomocą światła IPL można usunąć naczyniaki płaskie, rubinowe, malformacje naczyniowe oraz zniwelować towarzyszący trądzik różowaty. Wskazaniami do zabiegu są również płytko osadzone zmarszczki czy skóra uszkodzona promieniami UV.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserowego zamykania naczynek?
Podczas wywiadu z kosmetologiem może okazać się, że zabieg zamykania naczynek nie jest możliwy do przeprowadzenia. Wśród wykluczających przeciwwskazań znajdują się:
- choroby autoimmunologiczne i nowotworowe,
- opryszczka,
- ciąża,
- przyjmowanie leków światłoczułych,
- terapia retinoidami,
- epilepsja,
- porfiria,
- choroby tkanki łącznej,
- cukrzyca,
- niedawne opalanie,
- posiadanie znamion barwnikowych lub skóry pergaminowej.
Jakie są efekty po zabiegu laserowego zamykania naczynek?
Laserowe zamykanie naczynek daje znakomite efekty. Pozwala skutecznie wyeliminować nieestetyczne teleangiektazje. Dzięki temu skóra odzyskuje naturalny blask, koloryt oraz spłycenie porów. Po wykonaniu pełnej serii zalecanej przez kosmetologa można cieszyć się piękną skórą pozbawioną rumienia, popękanych naczynek oraz przebarwień. Aby utrzymać efekt, należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń. Przez kilka dni po zabiegu należy zrezygnować z aktywności wpływających na poszerzenie naczyń i przekrwienie skóry, w tym unikać gorących kąpieli i sauny oraz wykonywania ćwiczeń fizycznych. Niewskazane jest również peelingowanie skóry, używanie kosmetyków na bazie alkoholu i retinolu w wysokim stężeniu oraz wystawianie się na słońce.
Po jakim czasie efekty laserowego zamykania naczynek są widoczne? Tak naprawdę, im mniejsza zmiana, tym szybciej. Drobne teleangiektazje mogą wchłonąć się nawet po jednym zabiegu, większe wymagają kilku sesji. Oczywiście mowa tutaj o sytuacji, w której zabieg przeprowadzany jest pod okiem doświadczonego kosmetologa z wykorzystaniem sprawdzonej technologii.
Jak przygotować się do zabiegu laserowego zamykania naczynek?
Kluczem do długotrwałego wyeliminowania nieestetycznych naczynek krwionośnych jest nie tylko dobranie optymalnych ustawień urządzenia oraz stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Bardzo ważne jest również wcześniejsze przygotowanie. Skóra poddawana zabiegowi nie powinna być opalona. Należy więc zrezygnować z kąpieli słonecznych i solarium, a także stosowania samoopalacza co najmniej 4 tygodnie przed wizytą u kosmetologa. Powinno się także zaprzestać przyjmowania preparatów z wit. A czy ziół i leków o działaniu fotouczulającym. Niewskazane są również peelingi i kuracje kosmetykami z zawartością kwasów. W dniu zabiegu należy powstrzymać się od smarowania twarzy jakimikolwiek środkami czy golenia jej, aby uniknąć podrażnień.
Jak często występują powikłania po laserowym zamykaniu naczynek?
Powikłania po laserowym zamykaniu naczynek pojawiają się bardzo rzadko. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości, należy stosować się do zaleceń kosmetologa. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić opuchlizna, zaczerwienienie czy zasinienie, które znikają po kilku dniach. Wśród niewielkiego odsetka pacjentów dochodzi do uszkodzenia ciągłości skóry lub zmiany pigmentu skóry – odbarwień. Takie komplikacje ustępują zwykle po kilkunastu dniach.
Laserowe zamykanie naczynek – jaka jest przybliżona cena zabiegu?
Jak przedstawiają się koszty laserowego zamykania naczynek? Cena tego zabiegu jest zróżnicowana. Zależy od obszerności zmian skórnych oraz wielu innych istotnych czynników. Przed wdrożeniem leczenia, każdy pacjent dostaje wyczerpującą informację dotyczącą zarówno przebiegu jego kuracji, jak i kosztów. Usunięcie pojedynczego naczynka wiąże się z wydatkiem ok. 250 zł za pojedynczy zabieg.
W naszej klinice przeprowadzamy laserowe zamykanie naczynek twarzy, dekoltu i szyi. Do wyeliminowania jednego, małego pajączka zwykle wystarczy jeden zabieg. Im większe zmiany i jest ich więcej, warto zdecydować się na serię kilku zabiegów. Najczęściej polecany jest pakiet 3 zabiegów wykonywanych w odstępie kilku miesięcy.