Teleangiektazje (pajączki naczyniowe) na twarzy – czym są i jak sobie z nimi poradzić?
Teleangiektazja to profesjonalne określenie na charakterystyczne, popękane naczynka włosowate pod skórą, popularnie zwane „pajączkami naczyniowymi” lub po prostu „pajączkami”. Czym dokładnie są teleangiektazje, jakie są przyczyny ich występowania i jak sobie z nimi poradzić?
Spis treści
Teleangiektazje – co to jest?
Niekiedy na różnych częściach ciała, zazwyczaj na twarzy lub nogach, możemy zauważyć widoczną sieć naczyń w formie niewielkich „pajączków”. To właśnie teleangiektazje – co to dokładnie oznacza? Termin ten opisuje rozszerzone naczynia krwionośne o czerwonym zabarwieniu i średnicy od 0,1 mm do 0,4 mm. Znajdują się one przeważnie pod skórą twarzy lub nóg, na głębokości ok. 0,4 mm.
Teleangiektazje, zwane także pajączkami naczyniowymi, to defekt natury estetycznej, który wiąże się z zaburzeniami krążenia żylnego. Z problemem tym borykają się zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe – objawy
Teleangiektazje mogą ujawnić się na skutek nagłego zaczerwienienia skóry pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Należą do nich np. skrajne temperatury, promieniowanie UV, silny wiatr, alkohol, wysiłek fizyczny czy stres. Zaczerwienienia skóry tego rodzaju mogą dotykać także kobiet, które od dłuższego czasu stosują antykoncepcję hormonalną.
Teleangiektazje – przyczyny
Teleangiektazje mogą być wywoływane przez wiele czynników. Główną rolę odgrywają zmiany hormonalne w organizmie, przez co problem ten jest widoczny zwłaszcza u kobiet. Pozostałe powody to m.in.:
- nagłe różnice temperatur – np. podczas korzystania z sauny czy solarium;
- niedobory – zwłaszcza witamin K i C, a także miedzi i krzemu;
- problemy zdrowotne – m.in. cukrzyca czy choroby autoimmunologiczne;
- obciążenie genetyczne – jeśli wśród krewnych znajdują się osoby, które stykały się z tym problemem, prawdopodobieństwo pojawienia się pajączków u pozostałych członków rodziny jest znacznie większe;
- zbyt intensywne opalanie się;
- nadwaga i brak ruchu – nadprogramowe kilogramy negatywnie działają na organizm, a niedostateczna ilość ruchu w ciągu dnia (przykładowo przez pracę siedzącą czy stojącą, wykonywaną w jednym miejscu) utrudnia poprawne krążenie krwi w organizmie;
- starzenie się – wraz z wiekiem naczynia krwionośne ulegają osłabieniu, przez co teleangiektazje mogą występować częściej u osób dojrzałych;
Teleangiektazje – leczenie
Leczenie teleangiektazji polega przede wszystkim na usunięciu wizualnych defektów. Aby pozbyć się pajączków naczyniowych, należy zamknąć naczynie krwionośne przez przerwanie jego ciągłości. Metody leczenia teleangiektazji polegają na skupieniu się na estetycznej poprawie wyglądu skóry, a także wzmacnianiu i uszczelnianiu naczyń krwionośnych. Konkretne podejście jest wybierane przez specjalistów z uwzględnieniem rozległości pajączków i ich dokładnej lokalizacji.
Specjalistyczne metody, którymi usuwa się teleangiektazje, to m.in.:
- laseroterapia,
- elektrokoagulacja,
- skleroterapia,
- peelingi medyczne,
- terapie antyoksydacyjne,
- kriochirurgia.
W klinice IDÉAL oferujemy serię zabiegów laserem IPL Alma, których celem jest zamykanie naczynek, a także redukcja przebarwień i rumienia. Zabiegi z wykorzystaniem lasera Alma Baby Rejuve Dye-VL można przeprowadzić na twarzy, szyi czy dekolcie, a także na innych częściach ciała. Pojedyncze wizyty są stosunkowo krótkie, a całość jest przeprowadzana w odstępie od 3 do 4 tygodni. Warto zaznaczyć, że jest to metoda bez negatywnego wpływu na organizm klienta.
Dlaczego warto usunąć teleangiektazje?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że teleangiektazje nie są wyłącznie problemem natury estetycznej. Ich pojawienie się może być związane z dolegliwościami skórnymi różnej natury, takimi jak trądzik różowaty, a ponadto powodować nieprzyjemne uczucie swędzenia lub pieczenia, co prowadzi do dalszych problemów ze skórą. Wyeliminowanie pajączków naczyniowych może zatem pomóc w radzeniu sobie z innymi dolegliwościami. Nie można przy tym pominąć także aspektu psychicznego – nieestetyczny wygląd skory może negatywnie oddziaływać na samopoczucie, wywołując dyskomfort i kompleksy.
Teleangiektazje na twarzy – jak im zapobiegać?
Teleangiektazje mogą dotykać pacjentów z wielu powodów. O profilaktyce powinny pamiętać zwłaszcza osoby, które mogą mieć skłonności do pajączków przede wszystkim ze względu na podłoże genetyczne. W takiej sytuacji zmiany mogą pojawić się nawet bez mocnego oddziaływania innych czynników, jednak przeważnie mają one znacznie mniejszą skalę.
Aby zapobiegać powstawaniu pajączków naczyniowych, warto unikać czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na ich rozwój. To przede wszystkim nagłe różnice temperatur, zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne czy nadużywanie alkoholu. Dobrą metodą na zapobieganie ich powstawaniu może być także stosowanie kosmetyków do pielęgnacji cery naczynkowej o działaniu ochronnym. Jeśli jednak pajączki naczyniowe są już bardzo widoczne, najlepszym sposobem będzie wizyta w klinice medycyny estetycznej.