Leczenie hiperhydrozy
Leczenie nadmiernej potliwości


Kiedy wydzielamy więcej potu, niż jest to niezbędne w procesie termoregulacji, mówimy o nadmiernej potliwości. Pocenie może występować równomiernie na całym ciele lub dotyczyć konkretnych partii: pach, dłoni, stóp. Jeśli to problem, który pojawia się w dzieciństwie czy w okresie dorastania i nie jest wynikiem żadnej choroby, jest nadpotliwością pierwotną. Jej pojawienie zwykle związane jest z czynnikami genetycznymi. Jednak czasem nadmierne wydzielanie potu wiąże się ze stresem lub chorobami (od neurologicznych poprzez endokrynologiczne po hematologiczne). Jeśli więc taki problem zaczyna się nagle pojawiać, warto sprawdzić jego przyczyny, wczesne podjęcie działań przynieść może lepsze efekty terapeutyczne.


Czy można coś poradzić na nadmierne pocenie?


Jeśli przyczyny nadmiernej potliwości są chorobowe, często podjęcie terapii powoduje zmniejszenie problemu, aż do usunięcia go wraz z wyleczeniem. Jeśli jednak zwiększone wydzielanie potu to nasza cecha naturalna, możemy posłużyć się kilkoma metodami, by je zmniejszyć. Najprostsza i najczęściej stosowana to użycie na miejsca pocące się antyperspirantów – preparatów z solami glinu, albo mocniej działających blokerów (preparatów z chlorkiem glinu). Istnieje także opracowana metoda farmaceutyczna, jednak dziś stosowana jest rzadko, ponieważ wiąże się często z niepożądanymi efektami (od nadmiernej suchości w ustach, poprzez zawroty głowy, zablokowanie wydzielania moczu, po tachykardię).


Medycyna estetyczna rozwiązaniem na nadmierną potliwość


Po pomoc przy nadpotliwości warto udać się do lekarza medycyny estetycznej. Specjalista może zastosować ostrzykiwanie toksyną botulinową. Botoks może pomóc powstrzymać nadmierną potliwość na ok 6-12 miesięcy. Z uwagi na wysoką skuteczność jest to dziś najczęściej wybierany zabieg. Polega na wykonaniu ostrzyknięć toksyną botulinową obszarów zwiększonej potliwości. Iniekcje wykonywane są co 1,5-2 cm. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Toksyna zaczyna działać po około 72 godzinach, ale na właściwy efekt należy zaczekać od 7 do 14 dni. Botoks blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe unerwiające gruczoły potowe, przez co powstrzymuje wydzielanie potu.




UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJĘ

tel: +48 888 604 777


umów wizytę