Nierównomierne wybarwienie skóry


Nierównomierne wybarwienie skóry czyli plamy na skórze to właściwie schorzenie, a nawet cała grupa schorzeń polegających na zmianie koloru skóry. Najczęściej spowodowane są nierównomiernym rozmieszczeniem w skórze melaniny – barwnika skóry.


Czym jest melanina?


Melanina powstaje w melanocytach i to powstaje w dwóch wersjach jako eumelanina (nadająca skórze kolor brązowy) i feomelanina (barwiąca skórę na czerwono). To, ile którego rodzaju melaniny powstaje w naszych melanocytach decyduje o tym, jaki będziemy mieli kolor oczu czy włosów.

Kiedy pojawiają się problemy?


Prowadzące do zaburzeń przyspieszone wytwarzanie melaniny powoduje promieniowanie UV, ale też stany zapalne skóry, hormony płciowe, a także hormon przysadki mózgowej. Zaburzenia barwnikowe mogą powodować również choroby m.in. cukrzyca, choroby tarczycy, niewydolność nerek, czy choroba wątroby.

Piegi, czy odbarwienia uważa się raczej za zaburzenia barwnikowe niż schorzenia, ale i one często stanowią dla osób, u których się pojawią spory problem. Tak jak całkowity brak melaniny – wrodzony to amelanoza. Warto wiedzieć, że może się u nas pojawić także depigmentacja – brak melaniny, ale spowodowany jej zniszczeniem.

Zmiany barwnikowe to nie tylko dyskomfort estetyczny, ale czasem objawy chorób, dlatego powinny być uważnie obserwowane.


Czy można je usunąć?


Nie można usunąć przebarwień metodą domową, czy sposobami babuni. Zmiany są zbyt głęboko, by pomogły aplikowane w domu preparaty. Dlatego po radę należy udać się do kosmetologa, lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa. To w gabinecie kosmetologicznym znajduje się najwięcej urządzeń i preparatów, które pomogą zredukować problem.

Lasery, peelingi medyczne, zabiegi najnowocześniejszymi preparatami, które dobierane i łączone indywidualnie odpowiadają na indywidualne zapotrzebowanie w konkretnym przypadku. Dodatkowo kosmetolog pomoże dobrać pielęgnację domową, która pomoże zapobiegać kolejnym przebarwieniom czy zmianom barwnym i utrzymać jak najlepsze efekty zabiegu.
UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJĘ

tel: +48 888 604 777


umów wizytę